Boldog karácsonyt helyesírása
Ahogy az ünnepi szezon elérkezik, az emberek világszerte köszöntik egymást a hagyományos „boldog karácsonyt” kifejezéssel. Bár ez a köszöntő látszólag egyszerű, a helyesírás és az írásmód mögötti finomságok néha elkerülhetik a figyelmünket. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogyan kell helyesen írni a „boldog Karácsonyt” kifejezést, és rámutatunk a leggyakoribb hibákra, amiket érdemes elkerülni.
Kisbetű vagy nagybetű?
Sokan erős késztetést éreznek arra, hogy a tiszteletüket vagy a szeretetüket úgy fejezzék ki írásban, hogy nagybetűvel írják például a karácsony szót.
Ez egyébként nem egyedi, hiszen rengeteg nyelvben úgy a helyes, hogy nagybetűvel írják, például Merry Christmas! vagy Frohe Weihnachten!
Mi a helyzet a magyar nyelvvel?
A választ a helyesírási szabályzatban lehet megtalálni:
„Kis kezdőbetűvel írjuk az ünnepneveket, a nevezetes napokat, a rövidebb-hosszabb időszakokat, a történelmi eseményeket jelentő szavakat, szókapcsolatokat (bár olykor nem kicsi az érzelmi töltésük): március tizenötödike, a felszabadulás napja, május elseje, az alkotmány ünnepe, karácsony, húsvét, anyák napja, nemzetközi nőnap, pedagógusnap, vasutasnap, ötéves terv, a honfoglalás, a mohácsi vész, a szabadságharc, a debreceni országgyűlés, a francia forradalom, a nagy októberi szocialista forradalom, a nagy honvédő háború stb.”
A lényeg, hogy nagybetűt csak mondatkezdéskor vagy tulajdonnevek esetében használunk. Tehát a karácsony szót csak abban az esetben kell nagybetűvel írni, ha ezzel a szóval kezdődik a mondat.
Boldog karácsonyt helyesírása
Az is fontos, hogy a kifejezést felkiáltójel zárja le, ami egy köszöntőnél jelzi a lezárását és a jókívánságok kifejezését.
Karácsonyi köszöntők, üdvözletek helyesen:
Boldog karácsonyt!
Kellemes ünnepeket!
Kellemes ünnepeket kívánok!
Kellemes ünnepeket és boldog új évet!
Áldott, békés karácsonyi ünnepeket!
Nézd meg ezeket is:
- Boldog karácsonyt képek idézetek
- Békés boldog karácsonyt képek és köszöntők
- Boldog karácsonyt és boldog új évet képek és köszöntők
.